Okiem Eksperta: Artur Blukacz z ALURON o drzwiach tarasowych AS-178

Konstrukcje wielkogabarytowe to bezdyskusyjnie jeden z najważniejszych trendów we współczesnej architekturze mieszkaniowej i rezydencjalnej. Zalety odpowiednio dobranych rozwiązań tego typu są niepodważalne. Zapewniają odpowiedni dostęp promieni słonecznych do wnętrza, zacierają granicę między budynkiem, a światem zewnętrznym. Optycznie powiększają pomieszczenia, podkreślając dodatkowo piękno aranżacji wnętrz.

AS-178 HS PAGEN


Całoszklane drzwi podnoszono-przesuwne AS 178 z nowej serii Modern Line pozwolą użytkownikom w łatwy sposób osiągnąć wszystkie powyższe korzyści. Rozwiązanie idealnie sprawdza się we wszystkich projektach, w których istotną rolę odgrywa łatwość obsługi i przemieszczania się. Drzwi można skonstruować we wszystkich dostępnych schematach zabudowy, w tym w ekonomicznym rozwiązaniu typu monorail.
 

Światło i design


Dzięki swojej konstrukcji drzwi tarasowe AS-178 HS stanowią alternatywę dla drogich rozwiązań wąskoprofilowych. Zwiększają dopływ światła do pomieszczenia o 15-20% w porównaniu do tradycyjnych HS-ów za sprawą wąskiego słupka – 50 mm oraz najniższych na rynku wartości złożenia futryna-skrzydło – 115 mm oraz widocznej szerokości futryny – 37 mm. Istnieje również możliwość uzyskania zabudowy bezprogowej oraz całkowitego ukrycia futryny w warstwie ocieplenia. Cała konstrukcja pomimo dużych gabarytów prezentuje się niezwykle lekko za sprawą smukłych profili. Maksymalna wysokość konstrukcji to 3 m, a ciężar skrzydła 400 kg.


Inwestorzy coraz częściej poszukują niezawodnych i trwałych produktów, które dodatkowo wyróżnią ich wizualnie spośród innych dostępnych na rynku propozycji. Z tego powodu drzwi Modern Line AS-178 można wykonać jako konstrukcje narożne w wersji otwieranej manualnie lub automatycznie lub jako nieotwierany całoszklany narożnik tzw. glass corner. W tym wypadku wypełnienia łączone są tafla do tafli z użyciem specjalnych silikonów. Kolejnym wariantem estetycznym drzwi Modern Line AS-178 jest systemowe rozwiązanie okładzin całoszklanych na skrzydłach. W widoku z zewnątrz zyskujemy w ten sposób piękną jednolitą szklaną powierzchnię zapewniającą efekt lustra. 
 

Ciepło i niezawodność


Dowodem na doskonałe parametry izolacyjności termicznej drzwi Uw od 0,7 W/m2K są idealnie proste izotermy, których uzyskanie było możliwe dzięki zastosowaniu niesymetrycznej budowy ościeżnicy. Izolacyjność ramy na poziomie posadzki zwiększa z kolei najwyższej klasy modułowy element docieplający. W skrzydle drzwi przesuwnych zastosowano typowe dla okien i rzadko spotykane w przypadku drzwi HST rozwiązanie uszczelki centralnej, które dodatkowo doszczelnia całą konstrukcję.

Stosowana w standardzie technologia ANTI-BI-METAL zapewnia trwałość i prawidłowe funkcjonowanie niezależnie od znacznych różnic temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Możliwe jest zamontowanie w skrzydle specjalnego hamulca zapobiegającego niekontrolowanemu uderzeniu w ramę, sprężyny zapobiegającej odbijaniu klamki, zasuwnic hakowych, a także systemowej moskitiery. Dużą zaletą drzwi HST jest możliwość ich szklenia od zewnątrz, co jest szczególnie ważne w przypadku konstrukcji wielkogabarytowych. Maksymalna grubość wypełnienia wynosząca 59 mm zapewnia pełny komfort projektantowi i montażyście.

Artur BlukaczO AUTORZE:
Artur Blukacz pełni funkcję Dyrektora działu badań i rozwoju w firmie Aluron sp. z o.o. Ukończył Politechnikę Częstochowską, Wydział Budowy Maszyn na kierunku obróbka plastyczna metali oraz SGH w Warszawie na kierunku zarządzania produktami i usługami. Z branżą systemów aluminiowych związany jest od 1997 roku. Przez ponad dwadzieścia pięć lat funkcjonowania na rynku zyskał ogromne doświadczenie i uznanie w branży ślusarki okienno-drzwiowej. Uznawany jest za jednego z najlepszych ekspertów w dziedzinie architektonicznych systemów aluminiowych.