Uw, Ug, Uf… rozszyfrowujemy parametry izolacji termicznej okien

„Jak jest zima, to musi być zimno…”  Niekoniecznie! Wystarczy przy wyborze okien zwrócić uwagę na ich parametry izolacji termicznej. Jak jednak interpretować ich wartości gdy oznaczenia Uw, Ug czy Uf nic dla nas nie znaczą? Już wyjaśniamy czym powinniśmy się kierować przy wyborze stolarki otworowej, aby nie powtarzać klasyków z filmu Barei.

PAGEN Okna


Im mniej, tym lepiej


Wartość U to parametr, którym określa się izolację termiczną okna. Współczynnik Uw (od ang. Window) informuje nas o tym, ile ciepła przepływa przez m2 okna przy różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem pomieszczenia, a temperaturą otoczenia wynoszącej 1K. Miarą współczynnika przenikania ciepła jest W/(m2*K). Na wartość parametru Uw składają się dwa inne współczynniki Ug oraz Uf.  Parametr Ug dotyczy przenikalności cieplnej szyby (od ang. g – glass), zaś parametr Uf określa przenikalność cieplną dla ramy okiennej (od ang. f – frame). W każdym z wyżej wymienionych przypadków panuje zasada - im mniej tym lepiej czyli im mniejsza wartość współczynnika U, tym lepiej okno, szyba czy rama izolują przed utratą ciepła. Współczynnik Uw umożliwia nam obiektywne porównanie parametrów okien i wybranie odpowiedniego modelu, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom.


Czynniki wpływające na parametr Uw w systemach okiennych


Na ogólną przenikalność cieplną stolarki okiennej ma wpływ kilka czynników:

  • Wielkość okna – im okno jest większe tym lepszy współczynnik pozawala nam osiągnąć, a co za tym idzie okno ma lepszą izolację cieplną.
  • Profil Okienny – ilość komór wewnątrz profilu, zastosowanie dodatkowego materiału izolacyjnego, ilość uszczelek zastosowanych w profilu, oraz grubość profilu mają istotny wpływ na współczynnik całego systemy okiennego.
  • Pakiet Szybowy – składa się  z co najmniej dwóch tafli szkła oddzielonych od siebie ramką dystansową, przestrzenie pomiędzy szybami wypełnione są gazem (najczęściej jest to argon). Szyby zespolone stanowią największy procent powierzchni okna. Ich budowa ma najbardziej istotny wpływ na współczynnik przenikania ciepła. W zależności od preferencji możemy wyprać pakiety dwu- lub trzyszybowe. Okna z pakietem trzyszybowym (nazywanym także dwukomorowym, ze względu na dwie komory utworzone pomiędzy szybami) będą wyróżniać się niskim współczynnikiem Ug idealnie wpasowując się w koncepcję energooszczędnego domu.
  • Ramka międzyszybowa – kolejnym ważnym czynnikiem który wpływa na parametr izolacyjności cieplnej jest ramka dystansowa, która znajduje się pomiędzy szybami. Ciepłe ramki dystansowe wykonane z materiałów o niskiej przewodności termicznej pomagają zapobiec utracie ciepła przez okna, poprawiają ich efektywność energetyczną, ograniczają problem kondensacji pary wodnej, oferując przy tym jednocześnie sztywność oraz wytrzymałość mechaniczną.
PAGEN Okna


Przenikalność cieplna okna – wybór odpowiedniego rozwiązania


Najważniejszym wskaźnikiem, którym powinniśmy się kierować przy wyborze okien do domu jest parametr Uw. Niezależnie od tego z jakiego materiału produkowane są okna, zarówno w przypadku PVC jak i aluminium producenci, zobligowani są do podawania tego parametru. Warto pamiętać, że przenikalność cieplna jest wyznaczana na podstawie odpowiednich pomiarów i badań lub drogą obliczeń. Obliczenie przenikalności cieplnej opiera się o:

  • Współczynnik przenikania ciepła oszklenia.
  • Pole powierzchni szyby.
  • Współczynnik przenikania ciepła ramy.
  • Pole powierzchni ramy.
  • Liniowy współczynnik przenikania ciepła spowodowany połączonymi efektami oszklenia, ramki dystansowej i ramy.
  • Długości liniowego mostka cieplnego na styku szyby z ramą.
  • Całkowite pole powierzchni okna.
     
PAGEN okna


Na podstawie powyższych informacji możemy wywnioskować, że każde okno ma inną przenikalność cieplną, a współczynnik Uw jest unikatowy dla danej konstrukcji okiennej. Na współczynnik przenikania ciepła ramy bardzo duży wpływ ma materiał z jakiego dane okno jest wykonane. Końcowa decyzja o wyborze stolarki okiennej do naszego domu powinna być poprzedzona gruntowną analizą produktu. Często bywa tak, że patrząc jedynie na cenę, nie zwracamy uwagi na to, że porównujemy ze sobą produkty o zupełnie innych właściwościach. Pamiętać należy o tym, że okna kupujemy na lata… i zwłaszcza na zimy, podczas których redukcja strat ciepła w naszym domu ma ogromne znaczenie także ze względów ekonomicznych.

Arek Gemza Product Manager O AUTORZE:
Arkadiusz Gemza - Product Manager w Dziale Marketingu PAGEN Sp. z o.o., odpowiedzialny m.in. za aranżację i ekspozycję produktów w salonach sprzedaży oraz szkolenia produktowe. Prywatnie licencjonowany trener piłki nożnej, miłośnik sportu, historii i podróży.