Sweet Home coraz bardziej Smart Home

Systemy Smart Home zapewniają bezpieczeństwo, ułatwiają życie wyręczając z codziennych obowiązków, a także pozwalają wygenerować oszczędności. W inteligentnym domu znajdziemy wiele współpracujących ze sobą urządzeń. W jaki sposób nasz Sweet Home przekształcić w Smart Home? Oto najpopularniejsze sposoby!

Systemy stosowane w tzw. inteligentnych domach przynoszą wiele korzyści. Dzięki nim poprawia się nasz komfort życia, gdyż wielu obowiązków nie musimy wykonywać osobiście. Domowa instalacja, reagując na zmieniające się warunki, może np. automatycznie zamykać i otwierać okna, sterować pracą odbiorników elektrycznych, włączać światło i regulować temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Inteligentny dom pozwala zredukować koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej, ogrzewaniem, a także zabezpiecza zainstalowane sprzęty przed awarią.

Bezpieczeństwo
Systemy Smart Home zabezpieczają domowników oraz ich mienie przed włamaniem, pożarem oraz innymi niebezpieczeństwami. To właśnie te systemy cieszą się największą popularnością wśród inwestorów. Instalacja alarmowa połączona z monitoringiem wideo umożliwia podgląd całej posesji, a w przypadku próby włamania automatycznie włącza oświetlenie, sygnalizację alarmową, a do właściciela wysyła odpowiednie powiadomienie. Można ją tak skonfigurować, aby o próbie włamania informowana była ochrona oraz zaufani sąsiedzi.

System kontroli dostępu oparty na inteligentnym domofonie i kamerach monitoringu umożliwia właścicielowi zdalne obserwowanie domu i jego otoczenia bez względu na to, gdzie aktualnie się znajduje. Urządzenia łączą się za pośrednictwem internetu ze smartfonem, na którym zainstalowana jest dedykowana aplikacja. Na ekranie telefonu możemy obejrzeć widok z kamery, porozmawiać z osobą czekającą przed wejściem, a gdy zajdzie taka potrzeba – zdalnie otworzyć bramę wjazdową lub drzwi.

Inteligentny dom jest też w stanie podjąć próbę zmylenia i odstraszania potencjalnych intruzów. Symulowana może być obecność domowników za pomocą automatycznego włączania świateł, telewizora, czy też podnoszenia i opuszczania rolet okiennych. Instalację alarmową można wyposażyć także w detektory ruchu, które w przypadku wykrycia jakiejkolwiek aktywności wyślą powiadomienie do właściciela.
 

SMART Home PAGEN


Czujniki i detektory
W celu jeszcze lepszej ochrony domu i przebywających w nim osób, można rozmieścić w pomieszczeniach zdalnie kontrolowane czujniki wilgoci, zadymienia, dwutlenku węgla, gazu oraz czadu. Detektory te pozwalają zapobiec zalaniu, powstaniu pożaru, a nawet zatruciu tlenkiem węgla. Inteligentne sterowanie oknami współpracujące z czujnikami zadymienia lub czadu, w przypadku wykrycia przekroczonych dopuszczalnych wartości stężenia, natychmiast otworzy okna w celu przewietrzenia pomieszczeń. Oprócz tego dostaniemy alarmowe powiadomienie.  

Przy wejściu na posesję, na podjeździe, tarasie czy w ogrodzie zainstalować można czujniki temperatury i wilgotności powietrza oraz gruntu, opadów deszczu, siły wiatru, nasłonecznienia i wyładowań atmosferycznych. Pozwalają one kontrolować oświetlenie, instalację nawadniającą, sterowanie oknami, roletami i markizami, a zimą podgrzewaniem chodnika i podjazdu do garażu. W sytuacji, gdy zbliżać się będzie burza, czujniki wyładowań atmosferycznych odnotują ich sygnały, a czujnik siły wiatru poinformuje gdy podmuchy przekroczą ustaloną wartość. W reakcji na to system inteligentnego domu złoży markizy i zamknie wszystkie okna.

Ogrzewanie
Inteligentne sterowanie temperaturą wewnątrz pomieszczeń to równie popularny system Smart Home. Systemy inteligentnego domu, pozwalają indywidualnie sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu, bez względu na to z jakiego źródła energii cieplnej korzystamy. Możliwe jest zainstalowanie zaworów sterujących pracą grzejników czy też mat podłogowych. Czujniki temperatury w poszczególnych pomieszczeniach kontrolują pracę głowic zaworowych, dzięki czemu ciepło jest doprowadzane w określonych porach dnia tylko tam, gdzie jest potrzebne. W ten sposób, wykorzystując inteligencję systemu ogrzewania, można optymalnie zarządzać energią cieplną, kontrolować koszty i generować oszczędności.

Takie ogrzewanie potrafi wykryć otwarte okno, wyposażone w kontaktron i natychmiast zredukować ogrzewanie, w celu uniknięcia niepotrzebnego zużywania energii w trakcie wietrzenia pomieszczenia. Dzięki rozlokowanym czujnikom, klimat wewnątrz dostosowywany jest do tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz lub czy w pomieszczeniach przebywają domownicy.

Oświetlenie
Systemy Smart Home wspomagające sterowanie oświetleniem zwiększają komfort oraz redukują wydatki na energię elektryczną. Instalacja składa się z różnych źródeł światła, kontrolowanych za pomocą aplikacji mobilnej współpracującej z systemową centralką. Zdalnie sterowana może być praca żarówek, plafonów, lamp i taśm z diodami LED.

Oprócz punktów świetlnych, do systemu włączyć można akcesoria dodatkowe, takie jak włączniki, ściemniacze i czujniki ruchu. Poszczególnymi punktami oświetlenia można sterować indywidualnie lub łączyć je w grupy np. oświetlania w korytarzu lub w innych pomieszczeniach, tarasu i elewacji budynku, podjazdu czy też iluminacji ogrodowej lub świątecznej.